Έπεσε από την κορυφή ο ΠΑΣ Λαμία

Προβολές: 1458

Η έλευση του 2017 δεν αποδείχθηκε γούρικη για τον ΠΑΣ Λαμία. Για την 8η αγωνιστική της Football League το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Παναιγιάλειο με 1-0 και «έπεσε» από την κορυφή της βαθμολογίας. Οι κυανόλευκοι δέχθηκαν τον πρώτο τους γκολ στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας παράλληλα και την πρώτη τους ήττα στη φετινή διοργάνωση. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Τσιλιγκίρης στο 59ο λεπτό o οποίος παραβίασε την εστία των φιλοξενούμενων μετά από 683 αγωνιστικά λεπτά. Ο ΠΑΣ Λαμία είχε δοκάρι με το Φερφελή στο 29’, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Αναστασιάδη στο 82’. Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μωυσίδη στις καθυστερήσεις.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6' Ο Φερφελής περνά τους Ρότα, Ντέμο, σουτάρει, αλλά ο Στρέζος μπλοκάρει.

8' Ο Κατίδης προσπάθησε να κρεμάσει από μακριά τον Τσέναμο, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

23’ Ο Φερφελής έκανε το σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο.

25’ Ο Μπούζας βγάζει κάθετη στον Σκαρτσίλα, αλλά ο Τσέναμο βγαίνει και παραχωρεί κόρνερ.

29’ Ο Φερφελής βγήκε τετ α τετ με το Στρέζο, σούταρε, με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

30' Σουτ του Καραγιάννη για τη Λαμία, με το Στρέζο να αποκρούει.

39' Σουτ του Βασιλόγιαννη, η μπάλα άουτ.

50' Ο Κρητικός έκανε το σουτ, με τον Τσέναμο να μπλοκάρει.

59’ Ο Μπούζας εκτελεί φάουλ, ο Αναστασιάδης απομακρύνει και με σουτ στην κίνηση ο Τσιλιγκίρης σκοράρει. 1-0 για τον Παναιγιάλειο.

64' Σουτ του Φερφελή για τη Λαμία, δεν ανησύχησε ο Στρέζος.

82' Ο Σπυρόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Αναστασιάδης έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Βλάχος (19’ Κοντοές), Ντέμο, Τσιλιγκίρης, Καζναφέρης, Στίκας, Μπούζας, Κατίδης (63’ Μωυσίδης), Κρητικός, Σκαρτσίλας.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου (46’ Πεταυράκης), Αναστασιάδης, Κοτσώνης (74’ Αυγενικού), Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης (68’ Τσούκαλος), Βάντερσον, Φερφελής.