Στα παιχνίδια: Α.Ο. Μελισσοχωρίου – Α.Ο. “Απόλλων” Ακραίφνιου (Β’) και Α.Π.Ο. “Πανδαυλειακός” – Α.Π.Ο. “Αμβρυσσέας” Διστόμου (Α’) που θα “κρίνουν” την 2η θέση!
Με τους αγώνες της 23ης αγωνιστικής του προγράμματος, όσο αφορά στον Α’ όμιλο “Ευάγγελος Μπαρμπέρης” και τους αγώνες της 22ης αγωνιστικής, όσο αφορά στον Β’ όμιλο “Αργύρης Μανόπουλος”, θα συνεχιστεί αυτό το σαββατοκύριακο, 20 – 21 Απριλίου, το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας που διοργανώνει η ενωση ποδοσφαιρικών σωματείων Βοιωτίας και στη σεζόν 2023-2024.
Από την στιγμή που έχουν “βγει” οι πρωταθλήτριες ομάδες σε κάθε όμιλο, οι οποίες παίρνουν και την άνοδο στην Α’ κατηγορία, το ενδιαφέρον στρέφεται αποκλειστικά στις “μάχες” για την κατάληψη της 2ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα που επίσης δίνει την άνοδο στην κορυφαία, βοιωτική, ερασιτεχνική, κατηγορία!
Β’ όμιλος “Αργύρης Μανόπουλος”
Πολύ περισσότερο, δε, στον Β’ όμιλο καθώς αυτοί οι αγώνες ολοκληρώνουν το πρόγραμμα αφού η 22η αγωνιστική είναι η τελευταία της “κανονικής περιόδου” μιας και διεξήχθη με 12 ομάδες (“ουσιαστικά” με 11 μιας και ο Α.Ο. “Ηρακλής” Ασωπίας δεν συμμετείχε)!
Ετσι, όπως γίνεται εύκολα κατανοητό, όλα τα βλέμματα των φίλων (και μη) της κατηγορίας θα είναι στραμένα μεθαύριο (Κυριακή, 21/4), στο δημοτικό γήπεδο του Μελισσοχωρίου (φωτο πάνω), όπου στις 17:30′, η ομάδα του τοπικού Α.Ο., που έχει 44 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, θα υποδεχθεί την ομάδα του Α.Ο. “Απόλλων” Ακραίφνιου, η οποία έχει 45 και βρίσκεται στην 2η θέση, σε έναν αγώνα που μοιάζει με τελικό, με αγώνα “μπαράζ”! Με “2”, με νίκη της φιλοξενούμενης ομάδας, η ομάδα του Ακραίφνιου κατακτά την 2η θέση και αυτόματα παίρνει την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Αντίθετα, με “1”, με νίκη των γηπεδούχων ή με “Χ”, με ισοπαλία, τότε οι δυο ομάδες θα αγωνιστούν και πάλι, αλλά σε έναν αγώνα “νοκ άουτ”, σε έναν αγώνα “μπαράζ”, σε “ουδέτερο” γήπεδο και η νικήτρια θα πάρει την άνοδο!
Τον μεθαυριανό αγώνα “τελικό” ορίστηκε να διευθύνει ο Σταύρος Κατσέλης με βοηθούς τον Δημήτρη Τσιονά και τον Κώστα Τσιαντα.
Α’ όμιλος “Ευάγγελος Μπαρμπέρης”
Οσο αφορά στον Α’ όμιλο, τώρα, που διεξάγονται οι αγώνες της 23ης αγωνιστικής (απομένουν άλλες 3 για να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα), τα περισσότερα βλέμματα των φίλων (και μη) της κατηγορίας θα είναι στραμένα στο δημοτικό γήπεδο της Δαύλειας (φωτο κάτω), αλλά και στο δημοτικό γήπεδο του Υψηλάντη.
Στο πρώτο, που έχει οριστεί να διεξαχθεί επίσης την Κυριακή (21/4), στις 17:30′, η ομάδα του τοπικού Α.Π.Ο. “Πανδαυλειακός”, που έχει 47 βαθμούς και βρίσκεται στην 2η θέση, θα υποδεχθεί την ομάδα του Α.Π.Ο. “Αμβρυσσέας” Διστόμου, που έχει 42 βαθμούς (*έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση βαθμών) και βρίσκεται στην 4η θέση.
Στο άλλο, που έχει οριστεί να διεξαχθεί την ίδια ημέρα, αλλά μισή ώρα αργότερα (18:00′), η ομάδα του τοπικού Α.Ο., που έχει 43 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση, θα υποδεχθεί την ομάδα του Α.Ο. Παύλου, που έχει 35 και βρίσκεται στην 4η θέση.
Τον αγώνα στο γήπεδο της Δαύλειας ορίστηκε να διευθύνει ο Δημήτρης Θεοχάρης, με βοηθούς τον Κώστα Βασιληά και τον Θεολόγο Παγκαλίνη.
Τον αγώνα στο γήπεδο του Υψηλάντη ορίστηκε να διευθύνει ο Παναγιώτης Τσακανίκας, με βοηθούς τον Κώστα Παπαγεωργίου και τον Αλέξανδρο Ηλ. Φλώτσιο.
Προκήρυξη πρωταθλημάτων – κυπέλλου 2023-2024
18. Προβιβασμός – υποβιβασμός
Σε περίπτωση που ο πρωταθλητής της Α’ Κατηγορίας προβιβαστεί στη Γ’ Εθνική κατηγορία μετά από τα “μπαράζ” ανόδου της Γ’ Εθνικής ο αριθμός των ομάδων που προβιβάζονται από την Β’ Κατηγορία στην Α’ θα εξαρτηθεί κι από τις ομάδες που θα υποβιβαστούν από την Γ’ Εθνική στην Α’ Κατηγορία.
Σε περίπτωση που δεν συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός των ομάδων στην Α’ κατηγορία, από αδυναμία συμμετοχής ομάδων, η Ε.Π.Σ.Β., δύναται με απόφασή της και βάση της βαθμολογικής κατάταξης των ομάδων της Β’ κατηγορίας την χρονιά που πέρασε, να καλέσει ομάδες που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στην Α’ κατηγορία.
Αν οι ομάδες είναι περισσότερες από τον απαιτούμενο αριθμό θα διεξαχθούν αγώνες “μπαράζ” σε ουδέτερο γήπεδο και τον σχεδιασμό των μπαράζ θα αποφασίσει η επιτροπή πρωταθλημάτων και κυπέλλου.
Β’ κατηγορία
Ανέρχονται στην Α’ κατηγορία τέσσερα (4) σωματεία υποχρεωτικά:
(οι δυο πρώτοι του κάθε ομίλου απ’ ευθείας)
Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων, ως πρώτο κριτήριο ορίζεται η συγκομιδή βαθμών της καθεμιάς στους μεταξύ τους αγώνες.
Σε περίπτωση νέας ισοβαθμίας θα λαμβάνεται υπόψη η διαφορά τερμάτων και αν κι εδώ δεν υπάρχει αποτέλεσμα, τότε ως κριτήριο τίθεται η καλύτερη επίθεση – πάλι στους μεταξύ τους αγώνες.
Από κει και έπειτα ακολουθεί (στο σύνολο αγώνων του πρωταθλήματος) η διαφορά τερμάτων, κατόπιν η καλύτερη επίθεση και τέλος η καλύτερη άμυνα.
Αγώνας μπαράζ (ένας αγώνας) θα διεξαχθεί μεταξύ των ομάδων της (2ης) δεύτερης και της (3ης) τρίτης ομάδας βαθμολογικά του κάθε ομίλου, εφόσον η μεταξύ τους διαφορά της (2ης ) δεύτερης με την (3η) τρίτη ομάδα είναι τρεις (3) βαθμοί και κάτω (π.χ.: 50 ο δεύτερος και 47 ο τρίτος).
Σε περίπτωση ισοβαθμίας των παραπάνω ομάδων θα ισχύσει όπως τα ως άνω αναγραφόμενα.
Σε περίπτωση ισοπαλίας του αγώνα μπαράζ θα ακολουθήσει παράταση και πέναλτι.
Ο αγώνας μπαράζ και των δύο ομίλων θα γίνει στο γήπεδο της ΕΠΣ Βοιωτίας στον Αγ. Σπυρίδωνα Ορχομενού ή όπου αλλού ορισθεί από την Εκτελεστική Επιτροπή της Ε.Π.Σ.Β. και τα έξοδα θα βαρύνουν την ΕΠΣ Βοιωτίας (έξοδα γηπέδου, διαιτησίας, παρατηρητή, γιατρού).
Σε περίπτωση που ο πρωταθλητής ή ο δεύτερος στη βαθμολογική κατάταξη αρνηθεί να συμμετάσχει στην κατηγορία που προβιβασμού (Α’ κατηγορία) θα τιμωρούνται με χρηματική ποινή των χιλίων (1.000) ευρώ και μείον τρεις (-3) βαθμούς στο πρωτάθλημα που θα δηλώσει συμμετοχή.
Β’ κατηγορία 2023-2024
Α’ όμιλος “Ευάγγελος Μπαρμπέρης”
23η αγωνιστική
Κυριακή, 21 Απριλίου 2024
Ωρα έναρξης: 17:15′
Γήπεδο: Δημοτικό “Ζαγαρά” Λιβαδειάς
Νέος Τροφώνιος Λιβαδειάς – Νέος Α.Ο. Διόνυσου
Διαιτητής: Χατζής Θανάσης
Βοηθός διαιτητής: Α’: Χριστοδούλου
Βοηθός διαιτητής: Β’: Δελιανίδη Χριστίνα
Ωρα έναρξης: 17:30′
Γήπεδο: Δημοτικό Παραλία Σαράντη
Α.Σ. Χωστίων – Νέος Εθνικός Αγίου Δημητρίου
Διαιτητής: Βουγέσης Θανάσης
Βοηθός διαιτητής: Α’: Λεοντής Αντώνης
Βοηθός διαιτητής: Β’: Λεοντής Δημήτρης
Γήπεδο: Δημοτικό Δαύλειας
Α.Π.Ο. “Πανδαυλειακός” – Α.Π.Ο. “Αμβρυσσέας” Διστόμου
Διαιτητής: Θεοχάρης Δημήτρης
Βοηθός διαιτητής: Α’: Βασιληάς Κώστας
Βοηθός διαιτητής: Β’: Παγκαλίνης Θεολόγος
Ωρα έναρξης: 18:00′
Γήπεδο: Δημοτικό Υψηλάντη
Α.Ο. Υψηλάντη – Α.Ο. Παύλου
Διαιτητής: Τσακανίκας Παναγιώτης
Βοηθός διαιτητής: Α’: Παπαγεωργίου Κώστας
Βοηθός διαιτητής: Β’: Φλώτσιος Ηλ. Αλέξανδρος
Γήπεδο: Δημοτικό Αγ. Γεωργίου
Α.Ε. “Πανγεωργικός” – Α.Σ. “Ρήξη” Λιβαδειάς
Διαιτητής: Λοΐζος Γιώργος
Βοηθός διαιτητής: Α’: Σιάκουλης Παναγιώτης
Βοηθός διαιτητής: Β’: Κολυμπίρης Χαράλαμπος
-Α.Ο. “Πήγασος” Αγίας Άννας – Α.Σ. Αράχωβας ” Ο Παρνασσός” (0-3 α.α.)
-Α.Ε. Ορχομενού – Νέος Π.Α.Ο. Κυριακίου (0-3 α.α.)
Η βαθμολογία
(Μετά από 22 αγωνιστικές)
“Νέος Τροφώνιος Λιβαδειάς” 66 (22)
————————————————-
Α.Π.Ο. “Πανδαυλειακός” 47 (22)
Α.Ο. Υψηλάντη 43 (22)
————————————————–
Α.Π.Ο. “Αμβρυσσέας” Διστόμου 42 (22)*
Α.Ο. Παύλου 35 (22)
Α.Σ. Χωστίων 33 (22)
Νέος Π.Α.Ο. Κυριακίου 30 (22)*
Α.Σ. “Ρήξη” Λιβαδειάς 29 (22)
“Νέος Α.Ο. Διόνυσου” 28 (22)
“Νέος Εθνικός Αγίου Δημητρίου” 21 (22)
Α.Σ. Αράχωβας “Ο Παρνασσός” 20 (22)
Α.Ε. “Πανγεωργικός” 19 (22)
Α.Ε. Ορχομενού 6 (20)*
Α.Ο. “Πήγασος” Αγίας Αννας 0 (20)
*Εχουν τιμωρηθεί με αφαίρεση βαθμών!
Β’ όμιλος “Αργύρης Μανόπουλος”
22η (τελευταία) αγωνιστική
Σάββατο, 20 Απριλίου 2024
Ωρα έναρξης: 17:30′
Γήπεδο: Δημοτικό Πλαταιών (“Φιέστα” κατάκτησης τίτλου!)
Α.Ο. Πλαταιών – Γ.Α.Σ. “Ιωνικός Αστέρας 2005”
Διαιτητής: Τσακανίκας Παναγιώτης
Βοηθός διαιτητής: Α’: Λοΐζος Γιώργος
Βοηθός διαιτητής: Β’: Τσιονάς Δημήτρης
Γήπεδο: Δημοτικό Οινοφύτων
Α.Ο. Οινόφυτα – Α.Ο. “Δόξα” Μουρικίου
Διαιτητής: Κατσέλης Σταύρος
Βοηθός διαιτητής: Α’: Σιάκουλης Παναγιώτης
Βοηθός διαιτητής: Β’: Τσιαντάς Κώστας
Γήπεδο: Δημοτικό Λεονταρίου
Α.Σ. Λεονταρίου – Α.Ε.Σ. Ελεώνα
Διαιτητής: Δελής Λεωνίδας
Βοηθός διαιτητής: Α’: Κολυμπίρης Χαράλαμπος
Βοηθός διαιτητής: Β’: Δελιανίδη Χριστίνα
Κυριακή, 21 Απριλίου 2024
Ωρα έναρξης: 15:30′
Γήπεδο: Δημοτικό Ασκρης
Α.Ο. Ασκρης – Α.Ε. Δηλεσίου
Διαιτητής: Τσακανίκας Παναγιώτης
Βοηθός διαιτητής: Α’: Παπαγεωργίου Κώστας
Βοηθός διαιτητής: Β’: Φλώτσιος Ηλ. Αλέξανδρος
Ωρα έναρξης: 17:30′
Γήπεδο: Δημοτικό Μελισσοχωρίου
Α.Ο. Μελισσοχωρίου – Α.Ο. “Απόλλων” Ακραιφνίου
Διαιτητής: Κατσέλης Σταύρος
Βοηθός διαιτητής: Α’: Τσιονάς Δημήτρης
Βοηθός διαιτητής: Β’: Τσιαντάς Κώστας
-Α.Ο. Ηρακλής Ασωπίας – Α.Ο. “Θεσπιακός” (0-3 α.α.)
Η βαθμολογία
(Μετά από 21 αγωνιστικές)
Α.Ο. Πλαταιών 54 (21)
——————————————-
Α.Ο. “Απόλλων” Ακραιφνίου 45 (21)
Α.Ο. Μελισσοχωρίου 44 (21)
——————————————-
Α.Ο. Ασκρης 34 (21)*
Α.Ο. Οινόφυτα 33 (21)
Α.Σ. Λεονταρίου 30 (21)
Α.Ο. “Δόξα” Μουρικίου 29 (21)
Α.Ε. Δηλεσίου 27 (21)
Α.Ο. “Θεσπιακός” 23 (21)
Γ.Α.Σ. “Ιωνικός Αστέρας 2005” 21 (21)
Α.Ε.Σ. Ελεώνα 16 (21)
Α.Ο. “Ηρακλής” Ασωπίας 0 (21)
*Εχει τιμωρηθεί με αφαίρεση βαθμών!