Στην αποστολή της Εθνικής Ελλάδας για το Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ18, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 6 Ιουλίου στο Μάριμπορ της Σλοβενίας, συμμετέχει η Αθανασία Ζαφείρη. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας με την Αναγέννηση Λαμίας θα αγωνιστεί στο άλμα εις ύψος.
Στην ελληνική αποστολή βρίσκονται και δύο αθλητές και μία αθλήτρια από συλλόγους της Χαλκίδας. Πρόκειται για τον ακοντιστή Παναγιώτη Ασλαματζίδη του Τρίτωνα, τον δισκοβόλο Δημήτρη Γεωργούση του ΓΑΣ Ευβοϊκού και την Καλλιόπη Ρέμπελου του ΓΣ Νεάπολης, που θα συμμετάσχει στα 400μ. και στα 4×100μ.
Την ομάδα της Ελλάδας αποτελούν αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι έχουν πετύχει τα όρια πρόκρισης για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας τους, αλλά και από άλλους/ες που στοχεύουν την επιβεβαίωση, ώστε να δώσουν το «παρών» στην παραπάνω διοργάνωση, που θα γίνει στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας.
Η ελληνική ομάδα αποτελείται από 20 αθλητές και 22 αθλήτριες, πολλοί από τους οποίους θα έχουν την ευκαιρία να επιβεβαιώσουν την αγωνιστική τους κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18 κι άλλοι να κάνουν έναν ακόμη δυνατό αγώνα και να συγκεντρώσουν πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον.
Άνδρες Κ18
100 μ./4Χ100 μ.: Φίλιππος Γεωργαντάς (ΑΣ Κολλεγίου Ντερή)
100 μ./4Χ100 μ.: Κώστας Σταματάκος (ΓΣ Σπαρτιατικός)
200 μ./4Χ100 μ. : Αποστόλης Ιωαννίδης (ΓΣ Νίκη Βόλου)
400 μ./4Χ100 μ. : Παναγιώτης Μπερτόλης (ΑΟ Δίας Ολυμπιακού Χωριού)
1.500 μ.: Νίκος Μπιλιανός (ΑΟ Πέλοψ)
2.000 μ. στιπλ: Εμμανουήλ Βάρδας (Αγιος Νικόλας ΓΣ)
110 μ. εμπ./4Χ100 μ.: Γιάννης Τασκούδης (ΓΣ Σέρρες 93)
Μήκος: Σαράντης Τζελέπης (ΠΜΣ Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Μήκος: Γιάννης Μητρόπουλος (ΑΓΣ Αρίων Πατρών)
Ύψος: Βασίλης Παπαοικονόμου (ΜΕΑΣ Τρίτων)
Ύψος: Κώστας Μουρατίδης (ΟΦΚΑ Σέρρες)
Τριπλούν: Αρσένιος Κουλούρης (ΠΑΟ)
Τριπλούν: Σταύρος Παπαδημητρίου (ΓΑΣ Ευρώτα)
Ακοντισμός: Γρηγόρης Γκατσιούδης (ΑΣΦ Στιβ-Αρ.Β.Μυρμυδόνες)
Ακοντισμός: Παναγιώτης Ασλαματζίδης (ΑΟ Τρίτων Χαλκίδας)
Δισκοβολία: Αθανάσιος Παπουλίδης (ΓΣ Πήγασος Αγ. Δημητρίου)
Δισκοβολία: Δημήτρης Γεωργούσης (Ευβοϊκός ΓΑΣ)
Σφαιροβολία: Γιώργος Στεργιόπουλος (ΓΣ Σπαρτιατικός)
Σφαιροβολία: Χρυσοβαλάντης Κανοτζιάν (ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης)
Σφυροβολία: Σωτήρης Γεντέκος (ΑΣΚΑ Σωκράτης Γκιόλιας)
Γυναίκες Κ18
100 μ./4Χ100 μ.: Κασσάνδρα Γρηγοριάδη (ΣΑΚΑ)
200 μ./4Χ100 μ.: Στυλιανή Ορφανίδη (ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης)
400 μ.: Χρυσή Φουντουλάκη (Κύδων Χανίων)
400 μ./4Χ100 μ.: Καλλιόπη Ρέμπελου (ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας)
1.500 μ.: Ελισάβετ Ψωμά (ΑΣ Ολυμπιάδα Χίου)
3.000 μ.: Μυρτώ Βαλαχά (ΑΟ Πέλοψ)
2.000 μ. στιπλ: Ιωάννα Σταματοπούλου (Πανιώνιος ΓΣΣ)
2.000 μ. στιπλ: Σοφία Σαμαρά (ΓΣ Έδεσσας)
100 μ. εμπ./4Χ100 μ.: Σοφία Συμεωνίδου (Πανελευσινιακός ΑΠΟ)
100 μ. εμπ./4Χ100 μ.: Ελένη Παπαλαζάρου (ΓΣ Έδεσσας)
400 μ. εμπ.: Ραφαηλία Γιαννουλίδου (ΑΣ Βεργίνας)
Ύψος: Αθανασία Ζαφείρη (Αναγέννηση Λαμίας)
Μήκος: Μαριάννα Ζαφειρίδου (ΓΑΣ Αλεξάνδρεια)
Μήκος: Έβελυν Μητροπούλου (ΑΣ Κολλεγίου Ντερή)
Τριπλούν: Μελίνα Ζάραγκα (ΠΑΟ)
Τριπλούν: Ελένη – Νεκταρία Μαμά (ΓΑΣ Ωρωπιών)
Σφαιροβολία/Δισκοβολία: Μαρία Ραφαηλίδου (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου)
Δισκοβολία: Αναστασία Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου)
Δισκοβολία: Βασιλική Σαμολαδά (ΑΣ Κιλκίς)
Ακοντισμός: Ειρήνη Μαρίνου (Εν. Καζώνης- Κάλυμνος 2000)
Σφυροβολία: Ιωάννα Πετεινάρη (ΓΣ Ακρίτας 2016)
Σφυροβολία: Μαρκέλλα Τσιλιμιγκάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)