Μέλος του Μητρώου Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικών Μέσων Ενημέρωσης
(Χρόνος ανάγνωσης: 2 - 3 λεπτά)

molos krik fasi3

Με τη 16η αγωνιστική συνεχίστηκε το Σάββατο (8/2) το πρωτάθλημα της Α’ Φθιώτιδας.

Αμετάβλητη η κατάσταση στην κορυφή. Άνετο πέρασμα από την Αγία Παρασκευή για τον Οπούντιο, νίκη στις καθυστερήσεις για την Προοδευτική Λάρυμνας.

Στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής ο πρωτοπόρος Οπούντιος Μαρτίνου επικράτησε εύκολα της τοπικής Νίκης με 4-1. Καραμπετιάν, Ζαφειρόπουλος, Μπουγιώτας και Καντού οι σκόρερ για τους νικητές. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με τον Καρκάνη.

Στη Λάρυμνα η Προοδευτική αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, τελικά κατάφερε να πάρει στις καθυστερήσεις τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό Λαμίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μ τον Ευαγγελόπουλο στο 28ο λεπτό. Το συγκρότημα του Ηλία Λιόντου ισοφάρισε στο 51ο λεπτό με το Ρούσση. Ο πολύπειρος επιθετικός και πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την πολύτιμη νίκη στην Προοδευτική που τη διατήρησε στο -6 από την κορυφή.

Το Νέο Κρίκελλο νίκησε εκτός έδρας τον Παμμωλιακό με 3-0. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 58’ ο Φλέσσας άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα το Πέτρου Καραΐσκου. Ο Λέντας με δυο γκολ στο 86’ και στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Στο γήπεδο των Λιβανατών, Μαλεσίνα και Καλύβια αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

Στο γήπεδο της Πελασγίας η Δάφνη Λιβανατών αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, τελικά έκανε την ανατροπή επικρατώντας του Κεραυνού Βαθυκοίλου με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ιμπραχίμι. Το συγκρότημα του Δημήτρη Ασημάκη χάρη σε δυο γκολ του Μπαρτζουλιάνου και ένα του Παναγιωτάκη πήρα το προβάδισμα με 1-3. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Ιμπραχίμι.

Στο γήπεδο της Στυλίδας ο ΑΟΣ νίκησε την Αναγέννηση Δυτικής Φθιώτιδας με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Γιάννης Βαρυπάτης στο 47ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι με τον Μπίκο στο 74’.

Τα αποτελέσματα:

Μαλεσίνα-Καλύβια 0-0

Παμμωλιακός-Νέο Κρίκελλο 0-3 (58’ Φλέσσας, 86’/90’ Λέντας)

Νίκη Αγ. Παρασκευής-Οπούντιος Μαρτίνου 1-4 (78’ Καρκάνης-20’ Καραμπετιάν, 55’ Ζαφειρόπουλος, 67’ Μπουγιώτας, 83’ πεν. Καντού)

Στυλίδα-Αναγέννηση Δυτικής Φθιώτιδας 1-0 (47’ Γ. Βαρυπάτης)

Προοδευτική Λάρυμνας-Ολυμπιακός Λαμίας 2-1 (51’/92’ Ρούσσης-28’ Ευαγγελόπουλος)

Κεραυνός Βαθυκοίλου-Δάφνη Λιβανατών 2-3 (39’/90’ Ιμπραχίμι-50’/ 52’ Μπαρτζουλιάνος, 77’ Παναγιωτάκης)

Ρεπό: Άρης Αγ. Κωνσταντίνου