Με γκολ του Τομας ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε 2-0 τον Εργοτέλη.
Με τον αγώνα ανάμεσα στην ομάδα της Π.Α.Ε. «Γ.Σ. “Εργοτέλης 88”» και στην ομάδα της Π.Α.Ε. «Απόλλων Σμύρνης» «άνοιξε η αυλαία» στην 12η αγωνιστική, του προγράμματος, του πρωταθλήματος της “Super League 2” 2019-2020, που είναι η πρώτη του β’ γύρου, της Α’ φάσης (κανονική σεζόν).
Στο παιχνίδι που διεξήχθη (10/01) στο γήπεδο του «Παγκρήτιου» στάδιου του Ηρακλείου, σημείωσατε “2”, μιας και νικήτρια με σκορ 2-0 αναδείχθηκε η ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης που παρατάχθηκε για πρώτη φορά με τον Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο της.
Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Τομάς Μπεντινέλι ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».
Στο 28’ ο Κολ έκανε ωραία κάθετη πάσα, από τα αριστερά, στον Μπεντινέλι, αυτός (από «οριακή» θέση «οφ-σάιντ») προχώρησε, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Καλογεράκη, πλάσαρε σωστά και έκανε το 0-1, παρά την προσπάθεια του Καλογεράκη, ο οποίος βρήκε την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα του.
Στο 87’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Στο κόρνερ του Μπεντινέλι από τα δεξιά, ο Μπάτζιος, θέλοντας να διώξει προ του Ζησόπουλου στο πρώτο δοκάρι, βρήκε την μπάλα με το χέρι. Την ποινή εκτέλεσε ο Τομας Μπεντινέλι, ο Καλογεράκης έπεσε στη σωστή γωνία, αλλά δεν κατάφερε να διώξει.
Ετσι, η ομάδα της Ριζούπολης έφτασε στους 23 βαθμούς και ανέβηκε (έστω και προσωρινά) στη 2η θέση, στο -4 από τον, μόνο, πρώτο Π.Α.Σ. Γιάννινα. Στους 19 βαθμούς έμεινε ο Εργοτέλης.
* Να τονίσουμε ότι διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Λάμπρου και α’ βοηθός διαιτητής ο Δαυίδ Πριόνας, αμφότεροι από την Ε.Π.Σ. Εύβοιας ενώ αναπληρωματικός διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Ψυχούλας από την Ε.Π.Σ. Βοιωτίας.
Super League 2 2019 – 2020
12η αγωνιστική
Παρασκευή, 10 Ιανουαρίου 2020
Ωρα έναρξης: 17:00’ (Ε.Ρ.Τ. sports HD)
Γήπεδο: ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 88 – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 0-2
Γκολ: 28’ Τομας Μπεντινέλι (σουτ), 87’ (πέν.) Τομας Μπεντινέλι
Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης – Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Μποτέ, Μπουρσέλης (30’ λ.τρ. Μπουτσάκης), Μπρους (81’ Μανουσάκης), Τσέλιος, Μπαράτα, Ροβίθης, Έφορντ.
Στον πάγκο: Κατσιμήτρος – Πέιος, Kατσούρι, Σταθόπουλος, Μπούσης,.
Απόλλων Σμύρνης (Τεννές Μπάμπης): Χουάντερσον – Κύργιας, Ζησόπουλος, Λαρέα, Βιτλής, Γκίνο, Βάρκας (89’ Αγρόδημος), Μπεντινέλι, Κολ, Ιωαννίδης (54’ Γιαννιτσάνης / 74’ Τσαμπούρης), Mαρκόφσκι.
Στον πάγκο: Αναγνωστόπουλος – Πατράλης, Ρώσση, Μπαστιάνος.
Διαιτητής: ΛΑΜΠΡΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
Βοηθός διαιτητής: Α’:ΠΡΙΟΝΑΣ ΔΑΥΙΔ ΕΥΒΟΙΑΣ
Βοηθός διαιτητής: Β’: ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΧΑΝΙΩΝ
Αναπληρωματικός διαιτητής: ΨΥΧΟΥΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ
Παρατηρητής διαιτησίας: ΤΖΙΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Σάββατο, 11 Ιανουαρίου 2020
Ωρα έναρξης: 15:00’
Γήπεδο: ΕΘΝΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Α.Ο. ΚΑΣΣΙΟΠΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 1930
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΙΕΡΙΑΣ
ΒΡΟΥΖΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΙΕΡΙΑΣ
ΔΕΛΛΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΕΛΛΑΣ
ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΘΩΜΑΣ ΠΕΛΛΑΣ
ΠΑΣΤΡΩΜΑΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2020
Ωρα έναρξης: 15:00’
Γήπεδο: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ ΑΡΤΑΣ
Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ – Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2017
ΚΑΔΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΧΑΪΑΣ
ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ/ΛΕΥΚΑΔΑΣ
ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
ΜΠΑΪΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ/ΛΕΥΚΑΔΑΣ
ΚΟΦΙΤΣΑΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
Ωρα έναρξης: 15:00’
Γήπεδο: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙΩΝ
ΧΑΝΙΑ (ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ) – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ
ΜΑΤΣΟΥΚΑΣ ΜΙΧΑΗΛ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ
ΤΣΙΛΙΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ
ΑΡΑΒΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΡΥΦΩΝ ΠΕΤΡΟΣ ΔΡΑΜΑΣ
Ωρα έναρξης: 15:15′ (Ε.Ρ.Τ. sports HD)
Γήπεδο: ΕΘΝΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ “ΟΙ ΖΩΣΙΜΑΔΕΣ”
Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1966 – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Γ.Ε. 1891
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
ΚΟΛΛΙΑΚΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΑΡΤΑΣ
ΜΑΖΑΡΑΚΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ/ΙΘΑΚΗΣ
Δευτέρα, 13 Ιανουαρίου 2020
Ωρα έναρξης: 16:00’ (Ε.Ρ.Τ. sports HD)
Γήπεδο: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ
Α.Π.Ο. ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – Α.Ο. ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΔΡΑΓΑΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΚΑΛΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΚΟΤΤΟΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ-ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΕΛΕΝΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΔΕΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
Ο βαθμολογικός πίνακας
(Μετά από 12 αγωνιστικές)
Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1966 27
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 23 (σε 12 αγώνες)
Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ 20
Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 88 19 (σε 12 αγώνες)
Α.Ο. ΠΛΑΤΑΝΙΑ 17
Α.Π.Ο. ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 17
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 1930 17
ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (ΧΑΝΙΑ) 17
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ Γ.Ε. 1891 16
Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2017 13
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ -3 (ξεκίνησε με -6 βαθμούς)
Α.Ο. ΚΑΣΣΙΟΠΗΣ -3 (ξεκίνησε με -3)
Επόμενη (13η) αγωνιστική
Παρασκευή, 17 Ιανουαρίου 2020
Ωρα έναρξης: 17:30’ (Ε.Ρ.Τ. sports HD)
Α.Ο. ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 88
Κυριακή, 19 Ιανουαρίου 2020
Ωρα έναρξης: 15:00’
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 1930 – Α.Ε. ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΧΑΝΙΑ
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ Γ.Ε. 1891 – Α.Ο. ΚΑΣΣΙΟΠΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Ωρα έναρξης: 19:30’ (Ε.Ρ.Τ. sports HD)
Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2017 – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ
Δευτέρα, 20 Ιανουαρίου 2020
Ωρα έναρξης: 16:30’ (Ε.Ρ.Τ. sports HD)
Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1966 – Α.Π.Ο. ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ