Ακόμα πιο πίσω πηγαίνει η έναρξη της Super League 2. Το πρόγραμμα της Football League.
Νέα αναβολή (μετάθεση) της έναρξης του πρωταθλήματος της “Super League 2” αποφάσισε σήμερα το διοικητικό συμβούλιο της Ενωσης Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Α2 – Β’ Εθνικής κατηγορίας.
Αποφασίστηκε “ομόφωνα” πως η πρώτη “σέντρα” θα γίνει (!) μια εβδομάδα (ακόμη) πιο πίσω, δηλαδή την Κυριακή, 7 Νοεμβρίου 2020.
Κατά πληροφορίες ο λόγος της αναβολής έχει να κάνει με το τηλεοπτικό συμβόλαιο που παραμένει στον «αέρα».
Έτσι συμφωνήθηκε “ομόφωνα” στην τηλεδιάσκεψη να μην ξεκινήσει την Κυριακή, 1η Νοεμβρίου το πρωτάθλημα, αλλά μία εβδομάδα αργότερα.
Football League: Οι δύο όμιλοι, η προκήρυξη και το πρόγραμμα
Κατά τα άλλα, στη συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου της Ενωσης “Super League 2 – Football League” που πραγματοποιήθηκε σήμερα, μέσω τηλεδιάσκεψης, πάρθηκαν καθοριστικές αποφάσεις σχετικά με το πρωτάθλημα της “Football League” 2020-2021, όσο αφορά στην προκήρυξη, στον καταρτισμό των ομίλων, κ.α.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της διοργανώτριας:
Αποφάσεις τηλεδιάσκεψης 22/10/2020
Αποφασίστηκε ομόφωνα η έναρξη του Πρωταθλήματος της Super League 2 στις 7 Νοεμβρίου 2020.
Εγκρίθηκε η προκήρυξη του Πρωταθλήματος της Football League, το οποίο θα διεξαχθεί σε δυο ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια.
Προκειμένου να χωριστούν ισάριθμα οι ομάδες, πραγματοποιήθηκε κλήρωση ανάμεσα στις δυο ομάδες του Βόλου και έτσι προέκυψαν:
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΕΠ Κοζάνης
Αλμωπός Αριδαίας
Απόλλων Ποντου
ΝΠΣ Βέροια
Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας
Καβάλα
Ολυμπιακός Βόλου
Πανσερραϊκός
Πιερικός
Τρίγλια
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Αιγάλεω
Αστέρας Βλαχιώτη
Ενωση Πανασπροπυργιακού
Επισκοπή
Ιάλυσος
Καλαμάτα
Καλλιθέα
Νίκη Βόλου
Ρόδος
Σαντορίνη
Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δυο φάσεις.
Πρώτη φάση η κανονική περίοδος με 18 αγωνιστικές και δεύτερη φάση τα πλέι οφ και πλέι άουτ.
Στα πλέι οφ θα αγωνιστούν οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 1-4 σε κάθε όμιλο με αγώνες εντός και εκτός έδρας των έξι αγωνιστικών –διατηρώντας τη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας.
Οι δυο πρώτοι από κάθε όμιλο (σύνολο τέσσερις) προβιβάζονται στην Super League 2.
Αντίστοιχα οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 5-10 θα αγωνιστούν σε πλέι άουτ με εντός και εκτός έδρας αγώνες σε δέκα αγωνιστικές –επίσης διατηρώντας τη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας.
Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις 9η και 10η θέση κάθε ομίλου (σύνολο τέσσερις) θα υποβιβαστούν στην Γ Εθνική κατηγορία.
Το πρόγραμμα των αγώνων του πρωταθλήματος “Football League” της σεζόν 2020-2021.
Το πρόγραμμα του Νοτίου Ομίλου
1η αγωνιστική /10η
Νίκη Βόλου – Αιγάλεω
Ρόδος – Επισκοπή
Ιάλυσος – Καλλιθέα
Αστέρας Βλαχιώτη – Ένωση Πανασπροπυργιακού
Σαντορίνη – Καλαμάτα
2η αγωνιστική / 11η
Αιγάλεω – Ιάλυσος
Ρόδος – Νίκη Βόλου
Ένωση Πανασπροπυργιακού – Καλαμάτα
Καλλιθέα – Σαντορίνη
Επισκοπή – Αστέρας Βλαχιώτη
3η αγωνιστική / 12η
Νίκη Βόλου – Ιάλυσος
Αστέρας Βλαχιώτη – Ρόδος
Σαντορίνη – Αιγάλεω
Καλαμάτα – Επισκοπή
Ένωση Πανασπροπυργιακού – Καλλιθέα
4η αγωνιστική / 13η
Αιγάλεω – Ένωση Πανασπροπυργιακού
Ρόδος – Καλαμάτα
Ιάλυσος – Σαντορίνη
Αστέρας Βλαχιώτη – Νίκη Βόλου
Επισκοπή – Καλλιθέα
5η αγωνιστική / 14η
Νίκη Βόλου – Σαντορίνη
Αιγάλεω – Επισκοπή
Καλαμάτα – Αστέρας Βλαχιώτη
Ένωση Πανασπροπυργιακού – Ιάλυσος
Καλλιθέα – Ρόδος
6η αγωνιστική /15η
Ρόδος – Αιγάλεω
Ιάλυσος – Επισκοπή
Αστέρας Βλαχιώτη –Καλλιθέα
Σαντορίνη – Ένωση Πανασπροπυργιακού
Καλαμάτα – Νίκη Βόλου
7η αγωνιστική / 16η
Αιγάλεω – Αστέρας Βλαχιώτη
Ιάλυσος – Ρόδος
Ένωση Πανασπροπυργιακού – Νίκη Βόλου
Καλλιθέα – Καλαμάτα
Επισκοπή – Σαντορίνη
8η αγωνιστική / 17η
Νίκη Βόλου – Καλλιθέα
Αστέρας Βλαχιώτη – Ιάλυσος
Σαντορίνη – Ρόδος
Καλαμάτα – Αιγάλεω
Επισκοπή – Ένωση Πανασπροπυργιακού
9η αγωνιστική / 18η
Νίκη Βόλου – Επισκοπή
Ρόδος – Ένωση Πανασπροπυργιακού
Ιάλυσος – Καλαμάτα
Σαντορίνη – Αστέρας Βλαχιώτη
Καλλιθέα – Αιγάλεω
Το πρόγραμμα του Βορείου Ομίλου
1η αγωνιστική /10η
Απόλλων Πόντου – Θεσπρωτός
Βέροια – ΑΕΠ Κοζάνης
Καβάλα – Πανσερραϊκός
Ολυμπιακός Βόλου – Τρίγλια
Πιερικός – Αλμωπός Αριδαίας
2η αγωνιστική/11η
Θεσπρωτός – Καβάλα
Βέροια – Απόλλων Πόντου
Τρίγλια – Αλμωπός Αριδαίας
Πανσερραϊκός – Πιερικός
ΑΕΠ Κοζάνης – Ολυμπιακός Βόλου
3η αγωνιστική/12η
Απόλλων Πόντου – Καβάλα
Ολυμπιακός Βόλου – Βέροια
Πιερικός – Θεσπρωτός
Αλμωπός Αριδαίας –ΑΕΠ Κοζάνης
Τρίγλια – Πανσερραϊκός
4η αγωνιστική/13η
Θεσπρωτός – Τρίγλια
Βέροια – Αλμωπός Αριδαίας
Καβάλα – Πιερικός
Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Πόντου
ΑΕΠ Κοζάνης – Πανσερραϊκός
5η αγωνιστική/14η
Απόλλων Πόντου – Πιερικός
Θεσπρωτός – ΑΕΠ Κοζάνης
Αλμωπός Αριδαίας – Ολυμπιακός Βόλου
Τρίγλια – Καβάλα
Πανσερραϊκός – Βέροια
6η αγωνιστική/15η
Βέροια – Θεσπρωτός
Καβάλα – ΑΕΠ Κοζάνης
Ολυμπιακός Βόλου – Πανσερραϊκός
Πιερικός – Τρίγλια
Αλμωπός Αριδαίας – Απόλλων Πόντου
7η αγωνιστική/16η
Θεσπρωτός – Ολυμπιακός Βόλου
Καβάλα – Βέροια
Τρίγλια – Απόλλων Πόντου
Πανσερραïκός – Αλμωπός Αριδαίας
ΑΕΠ Κοζάνης – Πιερικός
8η αγωνιστική/17η
Απόλλων Πόντου – Πανσερραïκός
Ολυμπιακός Βόλου – Καβάλα
Πιερικός – Βέροια
Αλμωπός Αριδαίας – Θεσπρωτός
ΑΕΠ Κοζάνης – Τρίγλια
9η αγωνιστική/18η
Απόλλων Πόντου – Πανσερραϊκός
Βέροια – Τρίγλια
Καβάλα – Αλμωπός Αριδαίας
Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου
Πανσερραïκός – Θεσπρωτός