Μέλος του Μητρώου Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικών Μέσων Ενημέρωσης

U21 ethniki men 2019944x500.11

Εμμανουηλίδης, Ιωαννίδης, Κατσίκας στην Ελπίδων, Ζαγαρίτης στην Νέων.

Από την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία (Ε.Π.Ο.) ανακοινώθηκαν οι επιλογές - κλήσεις των ομοσπονδιακών μας τεχνικών για αγώνες που θα δώσουν στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα τα αντιπροσωπευτικά μας συγκροτήματα.

 

Ο Γιάννης Γκούμας έχει καλέσει 23 παίχτες για την αποστολή της Εθνικής μας ομάδας στην κατηγορία κάτω των 21 ετών, την εθνική των "Ελπίδων" (φωτο πάνω), για το παιχνίδι «κορυφής» του 4ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21, με την αντίστοιχη εθνική ομάδα της Σκωτίας που θα διεξαχθεί εκτός έδρας την Παρασκευή, 15 Νοεμβρίου (19:00).

Σε αυτή υπάρχουν αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Τσεχία εκτός έδρας.

Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός έχει καλέσει και πάλι τον Ευβοιώτη, Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος αγωνίζεται στον Λεβαδειακό ενώ έχει καλέσει για πρώτη φορά τον Θηβαίο, Δημήτρη Εμμανουηλίδη, του Παναθηναϊκού ο οποίος αγωνίζεται ως «δανεικός» στον Πανιώνιο και τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Λαμία, Παναγιώτη Κατσίκα.

 

Ο Νίκος Κεχαγιάς κάλεσε 20 ποδοσφαιριστές εν’ όψει της συμμετοχής της Εθνικής μας ομάδας στην κατηγορία κάτω των 19 ετών (νέων) στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2019-20.

Ανάμεσα στα 20 ονόματα ξεχωρίζει αυτό του Βασίλη Ζαγαρίτη, του Βοιωτού, αμυντικού – αμυντικού μέσου, ο οποίος αγωνίζεται στην ομάδα του Παναθηναϊκού.

 

Οι κλήσεις Γκούμα για την U21

Α.Φ.       ΕΠΩΝΥΜΟ          ΟΝΟΜΑ               ΗΜ. ΓΕΝ.             ΣΥΛΛΟΓΟΣ

1              Σιαμπάνης          Μάριος                28/09/99              Nottingham Forest

12           Στεργιάκης         Αντώνιος             16/03/99              Slavia Sofia

13           Κάτσικας             Παναγιώτης       10/03/99              ΠΑΕ Λαμία

22           Αποστολάκης    Κωνσταντίνος   28/05/99              ΠΑΕ Παναθηναϊκός

3              Κατράνης            Αλέξανδρος       04/05/98              ΠΑΕ Ατρόμητος

4              Νικολάου            Δημήτριος          13/08/98              Empoli FC spa

16           Οικονομίδης      Ιωάννης               03/01/98              ΠΑΕ Πανιώνιος

6              Ρέτσος  Παναγιώτης       09/08/98              Βayer 04 Leverkuzen

14           Μιχαηλίδης        Ιωάννης               18/02/00              ΠΑΕ ΠΑΟΚ

5              Ευαγγέλου         Στέφανος            12/05/98              ΠΑΕ Πανιώνιος

15           Διαμαντής          Απόστολος         20/05/00              ΠΑΕ ΝΠΣ Βόλος

17           Λύρατζης            Ελευθέριος         22/02/00              ΠΑΕ ΝΠΣ Βόλος

23           Λυμπεράκης      Οδυσσέας-Βλάσιος        05/06/98              ΠΑΕ Πανιώνιος

11           Παπανικολάου Ιωάννης               18/11/98              ΠΑΕ Πανιώνιος

2              Νάτσος                Σπυρίδων            09/06/98              ΠΑΕ Ατρόμητος

18           Μπότος                Ιωάννης-Φοιβος              20/12/00              ΠΑΕ ΑΕΚ

20           Μιλόγεβιτς         Νεμάνια              23/02/98              ΠΑΕ Πανιώνιος

19           Ιωαννίδης           Φώτιος 10/01/00              ΠΑΕ Λεβαδειακός

9              Καμπετσής         Ανάργυρος         06/05/99              ΠΑΕ Παναθηναϊκός

21           Εμμανουηλίδης                Δημήτριος          24/10/00              ΠΑΕ Πανιώνιος

7              Νταβιώτης          Γεώργιος             29/06/98              ΠΑΕ Ατρόμητος

8              Μπαλογιάννης Κωνσταντίνος   08/02/99              ΠΑΕ ΝΠΣ Βόλος

10           Μπουζούκης      Ιωάννης               27/03/98              ΠΑΕ Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου με έξι βαθμούς σε δύο αγώνες μετά τις νίκες με Άγιο Μαρίνο και Λιθουανία και ισοβαθμεί με την Σκωτία.

Βαθμολογία:

Θ. ΟΜΑΔΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΚΟΛ

1.Σκωτία 8 4 4-1

2.Ελλάδα 7 3 7-1

3.Τσεχία 5 3 3-1

4.Λιθουανία 4 4 3-3

5.Κροατία 3 2 8-2

6.Σαν Μαρίνο 0 4 0-17

 

Οι κλήσεις Κεχαγιά για την U19

Ο Νίκος Κεχαγιάς κάλεσε 20 ποδοσφαιριστές ενόψει της συμμετοχής της Εθνικής U19 στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019-20.

ΕΠΩΝΥΜΟ          ΟΝΟΜΑ               ΣΥΛΛΟΓΟΣ

Μανδάς               Χρήστος               Ατρόμητος

Ταλιχμανίδης    Χρήστος               ΠΑΟΚ

Μιχελής               Νικόλαος            Milan

Γκοτζαμανίδης  Νικόλαος            Ολυμπιακός

Κόκοβας              Στυλιανός           Bochum

Ζαγαρίτης           Βασίλειος            Παναθηναικός

Λιάβας Γεώργιος             Παναιτωλικός

Μαρτίνης            Απόστολος         Ολυμπιακός

Βαγιαννίδης      Γεώργιος             Παναθηναικός

Γιαξής   Κυριάκος             ΠΑΟΚ

Ρουκουνάκης    Κωνσταντίνος   ΑΕΚ

Αθανασακόπουλος        Ανδρέας              Παναθηναικός

Θυμιάνης            Κωνσταντίνος   Ξάνθη

Αλεξανδρόπουλος          Σωτήρης              Παναθηναικός

Βρακάς                Γεώργιος             Napoli

Τζόλης  Χρήστος               ΠΑΟΚ

Σουρλής               Βασίλειος            Ολυμπιακός

Τζαβιδάς             Σπυρίδων            Παναθηναικός

Φάκκης                Ιωάννης               Ξάνθη

Τζίμας   Παναγιώτης       Αστέρας Τρίπολης

Η εθνική μας ομάδα συμμετέχει στον 4ο όμιλο με αντιπάλους το Βέλγιο, την Αλβανία και την Ισλανδία.

Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την Αλβανία (13/11, 20:30), την Ισλανδία (16/11, 20:30) και το Βέλγιο (19/11, 15:30).

Οι αγώνες του 4ου ομίλου θα διεξαχθούν στο Βέλγιο.

Προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες των 13 ομίλων και η καλύτερη τρίτη, που μαζί με την πρώτη της κατάταξης (ranking) θα αποτελέσουν τις 28 ομάδες της επόμενης φάσης (Elite Round).

 

Levadiakos.Ioannithis Fotis.944x500.14

 

Emmanouilithis Jim.944x500.12

 

Zagaritis Bill.944x500.11

 KATSIKAS.JPG

Η ιστοσελίδα μας χρησιμοποιεί cookies για την ευκολία της περιήγησης σας. Χρησιμοποιώντας τη ιστοσελίδα αποδέχεστε την χρήση τους.